SVEICIENS MŪSU ROMA SIEVIETĒM STARPTAUTISKĀ SIEVIEŠU DIENA !

APSVEICINAU_SARE_DZULI_2018_8_MARTS.p.
PSIHOLOĢISKS  PĒTĪJUMS: priekšstati par mīlestības jūtu izpausmi partnerattiecībās divu dažādu kultūru pārstāvjiem        (čigānu un latviešu), 2010, STARPTAUTISKĀS PRAKTISKĀS PSIHOLOĢIJAS INSTITŪTS

 

‘’Čigānu vīriešu priekšstati par mīlestības jūtu izpausmi vīriešiem čigānu kultūrā.’’


Pieredze: no audzināšanas, zēni tiek audzināti specifiski tuvu vīriešu ideālam un meitenes tiek audzinātas specifiski sievietes ideālam, viņa jāaudzina jau tikumiski, tiek audzināti tam, lai attiecīgā brīdī arī zinātu kā uzvesties utt. Tā mūsu kultūrā, manā ģimenē ir pieņemts un savādāk nemaz nevar būt, to nevajag apgūt, tas jau ir iemācīts no bērna kājas. Vecāki tevī ir ielikuši. Diemžēl sievietei ir pārcilvēciski visādas prasības uzstādītas. Tas jau ir caur gadsimtiem  ieaudzināts. Tie ir gēni. Pēc pieredzes.


Mīlestības nozīme:  emociju apkopojums, ko cilvēks izjūt, kaut kādas augstākās jūtas pasaulē. Tas ir pats labākais, kas vien var būt. Slikti, ja tās nav. Mīlestība var būt pret visu ko. Tādas interesantas jūtas, adrenalīns. Pilnības savienojamība. Mīlestībai robežu nav. Tā ir čigānu mīlestība, kas balstās uz robežām un normām, un nav atļauta visatļautība.


Kaisles nozīme: rodas viss iesākums - būt savienošanai šiem diviem cilvēkiem vai nē, jo, ja nav kaisles, tad arī kāda jēga, pēc tās kaisles nāk  fiziskā tuvība,kurai  jābūt balstītai uz normām, kad visur jābūt  saprātam. Kaisle ir pamats  neprātīgai mīlai vai sākumam, pēc  kaisles  nāk  fiziskā tuvība un tad jau paliek prātīgs, jāsāk ar galvu domāt. Nav kaislei nekādas jēgas. Kaisle vispārīgā apzīmējumā ir teiksim tāda kaut kāda augstākā virsotne, ja tu šo meiteni gribi, veidot kaislīgas attiecības, tas nozīmē, ka tu gribi ne tikai uzmanības un tādas emocionālas attiecības, bet arī seksuālas.


Pienākumu nozīme: Dzīve jau balstās uz pienākumiem un atbildību, var jau nebūt kaisle, var nebūt fiziskā tuvība, bet ir jābūt vienalga pienākumiem un atbildībai, jo bez tiem arī neveidosies nekas pārējais. Sieviete, kura kaut vai strādā, vienalga viņai ir šī atbildība atnākot mājās, ir jāuztaisa ēst, jo vīrieši netaisa ēst, vienalga jānomazgā visi trauki un jāsakopj dzīvoklis, un jāpabaro un jāsapucē bērni.Vīrietis var palīdzēt sievietei,ja viņš nestrādā un ir mājās, izdarīt tā lai bērni nesavanda māju, lai kad viņa atnāks, viņai mazāk būtu, ko sakopt.Tā ir sievietes atbildība, jo vīriešu atbildība ir ģimenes dzīve. Paliek pēc tās kaisles.


Tuvības nozīme: Tuvība ir saprāts, kas ļauj cilvēku cienīt un dzīvot labi, jo tuvība caur saprātu – tā ir tāda ilgstoša vērtība, cilvēks zina, uz ko tiecās. kā var būt kopā, kad nebūtu tuvības, tuvība dod to, ka tad tai mīlestībai pašai ir nozīme, tad var redzēt, ka tie divi ir kopā, citādi jau var viens pats mīlēt, ja nav tuvības. Viena no vissvarīgākajām, lai jūs būtu laimīgi, priecātos, tā ir viena no vissvarīgākajām lietām  attiecībās, tuvība.


Mīlestības izpausmes uzvedībā un darbībās: ģimenes dzīve, sekss un maigošanās. Biežāk skatās acīs, uzmana sievieti, kur viņa iet, ar ko runā, ved ēst, rūpējas, pērk, brauc pie viņas. Krīt bezprātā. Aizbrauksim divatā, aizbēgsim uz kādu mirkli, kodētu savstarpēju valodu lieto, samirkšķinās, slēptas tikšanās, jutekliska pieskaršanās ir aizliegta. tuvoties un gādība. Pērku drēbes, bērniem, ko vajag, dodu naudu, strādāju, pelnu, samīļoju sievu, tik cik vajag, ļauju viņai izvēlēties drēbes, kādas viņai patīk, pērku rotas lietas, priekš mājas pērku, ģērbjos labi, lai viņai patiktu. Attiecos kaut kā savādāk, cenšos būt kopā, uztraucos,  lai sievietei ir labi kopā ar mani, pārdzīvoju par viņu, ar rūpēm. Uzaicina uz randiņu, paprasu telefona numuru.


Kaisli izpauž:  mukšana – tas nozīmē, ka bez atļaujas ir aizmukuši, veikuši – tātad pārkāpuši visas tās normas un tad ir atnākuši atpakaļ, tā kaisle, kad neklausa uz saprātu. Meitenes zagšana, kaisle, kad neklausa prātam, bet dara kā  liek jūtas, fiziskā tuvība arī ir kaisle, bet ir jāievēro, ka nedrīkst pārkāpt noteiktus seksa veidus. Gultā kaisle izpaužas, dzīvojot kopā, esot precējušies, jūtot to, kā guļat kopā. Pievērš uzmanību, uzrunā, piedāvā – dažādus variantus, visādus pasaules labumus. Apelē pie dažādām vajadzībām, dažādām jūtām, nevar pieskārties, ja nav precēti, es varu rotaļāties, priecāties un baudīt šo prieku ar acīm. Ievēro normas, lai izvairītos no izdzīšanas, aizmukt ar meiteni,ja ļoti patīk, tad vienalga ,zog meiteni, mūk no mājām. Acu skatienā tas parādās. To var redzēt veidā kā tuvojas, glāsti, kad paliek divatā, galvu glaudīt, bučot uz vaiga, darīt visa veida muļķības, par pēdējo naudu viņai kaut ko nopirkt, atlidot no tāluma un neaizbraukt atpakaļ, kaut zina, ka tiks izmests no darba, dzirksteļot.


Pienākumus un atbildību izpauž: plānojot un sadalot pienākumus, kopā audzinot bērnus – pēcnācējus, kopā aprūpējot vecākus un kopā izejot tautā, radīt labu priekšstatu par sevi. Vīrietis pelna naudu, pērk maizi, apģērbu, palutina sievu ar skaistām drēbēm, apģērbj bērnus, kad puika paaugas, tad apmāca viņu visās vīriešu lietās un darbos, rūpējas par ģimenes godu un slavu, vīrietis ir galva. Lielāku iniciatīvu uzņemas uz sevi un riskē pret visādiem tabu, visādiem aizliegumiem un pret kaunu. Atbildība paredz, lai stipri neapvainotu otru, nenodarītu ciešanas un sāpes morālas, pienākumi, lai nodzīvotu, izdzīvotu, atbildība par darbu tavu,  ģimeni, uzturu, pienākumi ir cieņa pret cilvēku, ka tu centies neizdarīt viņam sāpīgi. Nekur jau nedēsies, pēc tam tā meitene jāprec un tā jau ir atbildība par ģimeni, bērniem, vecāku priekšā, viņas vecākiem, rūpes par māju, bērniem, ēdienu.


Tuvību izpauž: pienākumu zināšanā ,skūpsti,sekss divatā, kad bērni un radi neredz, pateikt bērniem, ka abi kaut kur aizbrauksim, skatās, kas sievietei vairāk patīk, kopā audzinot bērnus, caur ķermeni un fizisko kontaktu.


Iniciators: Vairāk vai mazāk vīrietis, bet arī ir fenomenāli gadījumi, kad sieviete. Parasti jau vīrietis, tā pieņemts, darbības pirmās nāk no vīrieša, protams. Vīrietis droši vien. Bet ir arī citādi, vīrieši baidās būt atraidīti, bet sievietei būtu nedaudz jāparāda vīrietim, kaut nedaudz dot mājienu, lai normāla mīlestība būtu, sieviete pirmā dod mazu mājienu, ka viņai var tuvoties, viņu iekarot un tā tālāk. Piecdesmit uz piecdesmit.
Iemesls kāpēc parādīt jūtas: Galvenais, lai veidotu ģimeni, ja ir mīlestība, tad  vēlme apvienoties dzimtām, konkrētas aiziet dzimtas kopā un pēc tām tēva līnijām skatās jau šos radu rakstus tālāk, un galvenais iemesls ir, lai turpinātu dzimtu. Neviens jau tāpat vien nepaudīs, ja ir norunāts precēties, tad jādara viss kā pienākas. Priekš sevis, nevar parādīt savu mīlestību stipri, jo tad cilvēks sāks izmantot.


Uzvedības dinamika, paužot mīlestību: Nu nemainās tā uzvedība,jo ir normas. Priecīgs, labs garastāvoklis, smaidīju. Drusku paliec iedomīgs vienalga, tāds egoists, sāc manipulēt, kaprizēties, sāc viņu zem sevis pielāgot, pieradināt.
 
2.apraksts ‘’ čigānu vīriešu priekšstati par sievietes mīlestības jūtu izpausmi čigānu kultūrā’’


Izpaužas uzvedībā un darbībās:  sievietei ir pārcilvēciski visādas prasības uzstādītas. Mīlestība ir balstīta uz konkrētiem faktiem vai konkrētām robežām, ko sieviete nedrīkst pārkāpt, un līdz ar to sanāk tā, ka, ja šī sieviete pilda šīs normas, ir paklausīga sieva vīram, paklausīga māte bērniem un pilda čigānu tautības sievietes normas. Viņa klausa vīru, daudz pretī runāt nevar, ir paklausīga un viņa pilda savas sievas funkcijas, un audzina bērnus, tad arī ar to pietiek, intīmajā dzīvē atkal ir normas. Ja sieviete teiksim pilda arī šīs funkcijas guļamistabā, tad jau arī šis ir pierādījums. Mazgā, tīra, apkopj, rūpējas par bērniem, par galdu un ēdienu, par vīru, vīra vecākiem, baro mani, bērnus, audzina bērnus, klausa vīru un nedara kaunu, pirmā ceļas no rīta, pēdējā iet gulēt. Jūti uzreiz ar sirdi, lai viņa kaut kā rūpētos par tevi, pārdzīvotu par tevi, jūti, ka neesi viņai vienaldzīgs. Sasmaidās.Nekoķetē ar citiem, jo tad ar viņu ir cauri, vīrs tad pārstāj veltīt uzmanību, rūpes par bērniem, lai vīram nav kauns, klausa vīru, nerunā pretī,nedara kaunu, staigā svārkos, īpašs skatiens, bez ķermeniskās pieskaršanās, rūpes par sevi, lai patiktu, mazgā drēbes , taisa ēst, būt uzticīgai, rūpes par vīru.
Kaisli izpauž:ievēro normas, lai nepadzītu, var aizmukt kopā ar puisi, jo tad viņš viņu aprecēs,skatiens,kustības, apģērbs, kārdināšana un nepieejamība, nav pieņemts fiziski izrādīt jūtas, neparāda fizisku kaisli, neapdomīgas rīcības, nebremzē, ļaujas situācijai, bauda to.


Pienākumus izpauž: sievietei jāzin savi pienākumi un vīrietim savi. sievietei jāprot taisīt ēst, jāapmazgā un jāapčubina bērni, jāvāķī viņi. Jāuzpasē māja, pavards, tīrība. Jātaisa ēst, jāklāj galds, ja nāk ciemiņi, tie jāpabaro. Jācienī vīra vecāki, sevišķi māte jāuzpasē, lai viņai būtu labi un nekas netrūktu. Jādzīvo tā, lai vīrs būtu apmierināts un nebūtu kauns - tas nāk tā no paaudzes paaudzē un nekas tur nemainās. Sieviete ir drusku maigāka nekā vīrietis, kustības un vārdus atradīs pareizos. Viņa prot sevi pasniegt, sievai jābūt kārtīgai, tīrai, tātad viņai ir jāizdabā vai jāizpatīk vīra vecākiem, vēlāk ir jāiet gulēt, ja ir vīra vecāki ciemos, pirmajai ir jābūt augšā, pareizi jāģērbjas, pareizi jārunā, viņa nedrīkst būt vīriešu kompānijās, sēdēt, jo diferencējās vecumu grupās – pusaudži pie pusaudžiem, sīkie pie sīkajiem, vecmāmiņas pie vecmāmiņām, vectētiņi pie vectētiņiem, vidēji veci vīrieši pie vidēji veciem vīriešiem un arī vēl  pa mazākām grupiņām. Vēl uzticība savam vīram, nelikt viņam būt greizsirdīgam, ēst garšīgi gatavot, mazgāt , gludināt, tīrīt, sieviete, kura kaut vai strādā, vienalga viņai ir šī atbildība atnākot mājās, ir jāuztaisa ēst, jo vīrieši netaisa ēst, vienalga jānomazgā visi trauki un jāsakopj dzīvoklis, un jāpabaro un jāsapucē bērni.


Tuvību izpauž: zinot pienākumus, sekss un skūpsti, kad precēti, gultā mīļāk pieglaužas, bērnos tā tuvība parādās, lielāks maigums, atrod pareizos vārdus un kustības, viltībā kā kaķim, prot sevi pasniegt.


Iemesls kāpēc parādīt jūtas: Tāda ir viņas prasība. Sievietēm piedodams runāt par mīlestību, raudāt, samīļot bērnus, ģimenes nodibināšanas -ģimeni , pavardu un vecumdienās vienai nepalikt.


Uzvedības dinamika, paužot mīlestību: Nemainās. Nekas nemainās. Sievietes ir tās, kas pielāgojas, paliek tuvāka, atklātāka, izdabā tev vairāk, atveras. Koķetē čigāniskā stilā, uzrunā biežāk un amzierējas, flirtē kaut kādā mērā, mēģina tā kā uzrunāt personiski, tas ir smaida un runā, un mēģina uzlūgt uz deju.
 
 
 
3.apraksts ‘’ Čigānu vīriešu priekšstati par pievilcīgu vīrieti čigānu kultūrā”
Vīrietim jābūt vīrišķīgam, sakārtotam visā jomā, jo vīrietis tieši ir atbildīgs ģimenē.Vīrietim ir dominējošā loma,jābūt sakārtotam un jādzīvo saskaņā ar sevi un pārējo. Īsts vīrietis nekad neļaus sievietei sevi izrīkot, spēs sevi un ģimeni nodrošināt, apgādāt, aizstāvēt savas ģimenes godu, rūpēties materiāli par savu sievu, bērniem, vecākiem,  Atbalstīt savu  tautu, nevar izrādīt nekādas tuti, puti ar sievieti, ja kāds to redz. Vīrišķība, drosme kaut kāda, rīcībai jābūt pats galvenais vīrišķīgai, īsta vīrieša cienīgai.
 
4.apraksts.’’Čigānu vīriešu priekšstati par pievilcīgu sievieti čigānu kultūrā’’
sakārtota gan fiziski, gan morāli vai arī sakārtota fiziski un garīgi, izglītota, zina, ko grib. Čigānu sievietes - viņām ir īpašs skaistums, strādīga un pakļāvīga, jāzina sievietes vieta, jābūt kārtīgai, godīgai, jāzina kā uzvesties, čaklai. Patiesa, mīļa un jauka, protams skaista, pats galvenais, godīga,lai neko nezagtu. Viņai ir jābūt tīrīgai, kārtīgai un paklausīgai.
 
PILNS SANEMTAIS MATERIĀLS: PSIHOLOĢE SANITA LILJĒ

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.