Līdz ar sociālo palīdzību čigāni ienāk darba tirgū un kļūst patstāvīgāki   3. februāris, 2017, 23:26
|
Latvijā
1 komentārs 
Autori: lsm.lv ziņu redakcija
Pirms pieciem gadiem bija nodibināts centrs "Sloka", kura mērķis bija atbalstīt čigānu jeb romu izcelsmes cilvēkus. Sākumā to finansiāli atbalstīja Eiropas Savienība, savukārt pēc tam - Jūrmalas dome. Kopumā patlaban Slokā dzīvo apmēram 600 čigānu, kas ir divreiz mazāk kā agrāk, raksta rus.lsm.lv, atsaucoties uz LTV raidījumu "Dzīve šodien".
Centra vadītāji norāda, ka šajos piecos gados daudz kam ir iziets cauri. "Viņu [romu] barons sacīja, ka šeit noteikti neviens nenāks. Viņš, protams, nenāk, jo viņam jau palīdzību nevajag. 
Taču cilvēki, kas kastā atrodas zemāk, nāk. Mēs viņus mācām un barojam," stāsta sociālā un veselības centra "Sloka" vadītājs Aivars Smagars.
Tas ir gan attīstības, gan palīdzības centrs. Smagars akcentē, ka ir šī vieta, kas palīdz cilvēkiem noticēt pašiem sev. Piemēram, daudzus čigānus iekārto darbā. "Seši cilvēki strādā veikalā "Maxima", kur mēs viņus iekārtojām. Strādā arī "Rimi, vēl daži zivju pārstrādes rūpnīcā, bet Ķekavā - pat 20 cilvēki," klāsta Smagars.
Viņš stāsta, kad darba devēji labāk iepazīst romus, tad labprātāk ņem darbā.
Tomēr apstākļi, kādos savulaik dzīvoja čigānu ģimenes, esot bijuši nepieņemami. "Kad es pirmo reizi biju viņu dzīvokļos, tur nebija nedz ūdensapgādes, nedz tualetes... Cilvēki Lielupē mazgāja savas drēbes. Mēs aizvedām veļas mašīnu. Sociālais darbinieks viņus apmācīja, kā tā ir jāizmanto, jo viņi paši to nezināja. Tagad prot un izmanto," saka Smagars.
Tikmēr čigānu barona mazdēls Sandis Jezdovskis uzskata, ka čigānus darba tirgū aizvien diskriminē.
"Sarunas laikā redz tumšu seju un atsaka. Laikam domā, ka tie ir sliņķi un neko negrib darīt," saka Jezdovskis. Pats barons - Laimonis Jezdovskis - 2005.gadā aizgāja aizsaulē.
Tomēr Smagara plāni jau ir plašāki. Ir jāuzbūvē liels kultūras centrs. Jau šobrīd gan centrā atrodas atpūtas istaba, kurā var izklaidēties, atpūsties, iet dušā un mazgāt drēbes. Dušā iet pēc grafika: piemēram, šonedēļ pirmdien un otrdien mazgājas sievietes un trešdien un ceturtdien - vīrieši.
Savukārt jaunieši var nodarboties ar sportu - īpaši iecienīts ir futbols. Tāpat iecienītas ir dejas un filmu uzņemšana.
Kā vēl vienu svarīgu apstākli Smagars uzsver saprašanās pieaugumu starp dažādām nacionalitātēm.
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/lidz-ar-socialo-palidzibu-cigani-ienak-darba-tirgu-un-klust-patstavigaki.a222260/В студии Айварс Смагарс и Сандис Ездовскис

Published on 3 Feb 2017

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/FEJgc166rX0" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>
Romu berni piedalijas saja petijuma: Sociālās un psiholoģiskās rehabilitācijas iespējas Ventspilī un Ventspils rajonā

Pētījums „Vardarbībā cietušo pusaudžu sociālā rehabilitācija Vaiņodes internātpamatskolā”, Sociālās un psiholoģiskās rehabilitācijas iespējas Kurzemes reģionā

Ventspils vakara vidusskola: 

Čigānu etniskās klases.

Čigāni, kas vēlas mācīties ar dzimtās valodas palīdzību savu tautiešu vidē.

 

Kuldīgas Pilsētas pamatskolas korekcijas klase: Čigānu etniskās klases.

Čigāni, kas vēlas mācīties ar dzimtās valodas palīdzību savu tautiešu vidē.

 


Petijums:
Informatīvais materiālas un pētījums apkopots un izdots ar SIF finansiālu atbalstu Liepājas rajona Izglītības pārvaldes projekta „Sociālās atstumtības riskam pakļauto ģimeņu Sociālās rehabilitācijas centra un programmu izveide Vaiņodes internātpamatskolā”, līguma Nr. VPD1/ESF/NVA/04/GS/3.3.5.2./0001/0008/17, ietvaros.


Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.